Deklaracja PIT-37. Wszystko co musisz wiedzieć o rocznym zeznaniu podatkowym

Zastanawiasz się, jak rozliczyć swój PIT- 37 i chcesz aby rozliczono go w Urzędzie Skarbowym? Mamy dla Ciebie lepszą opcję. Tylko samodzielne rozliczenie PITu zagwarantuje Ci całkowitą kontrolę, nad tym, czy zostały odliczone wszystkie należące Ci się ulgi. Dlatego, zdając sobie sprawę z dość powszechnej niechęci do samodzielnego rozliczania PITu online, wyszliśmy Ci na przeciw i przedstawiamy kilka porad o tym, jak zrobić to prosto i dobrze.

 

Kto powinien wypełnić PIT-37 w 2022 roku?

Zacznijmy od tego, kto powinien wypełnić PIT-37 w wyznaczonych terminie. Do tego zobowiązane są osoby, które wykonywały pracę na zlecenie lub pracowały na etacie. Dodatkowo, osoby otrzymujące świadczenia podlegają opodatkowaniu w stawkach 18% oraz 32%. Jeśli chodzi o PIT-37 rozliczenie online, mają obowiązek złożyć go podatnicy, którzy w 2021 roku uzyskali dochody za pośrednictwem płatnika, którego działalność zarejestrowana jest na terenach Polski.

Są jednak przypadki, w których należy wypełnić inny rodzaj PITu, mianowicie PIT-36. Pamiętaj o tym w sytuacji, gdy:

  • doliczałeś dochody małoletnich dzieci,

  • prowadziłeś pozarolniczą działalność gospodarczą,

  • obniżałeś dochody o straty z ubiegłych lat,

  • prowadziłeś specjalne działy produkcji rolnej, które opodatkowane są na ogólnych zasadach z zastosowaniem skali podatkowej.

W jaki sposób mogę złożyć deklarację PIT-37?

Jest kilka sposobów na wypełnienie deklaracji podatkowej. Możesz wydrukować dokument i wypełnić go własnoręcznie oraz następnie dostarczyć go do urzędu skarbowego. Jest to najbardziej tradycyjna metoda, która jest najbardziej znana. Poza nią jest również internetowe droga wypełnienia PITu. Poza niezaprzeczalną wygodą, ciągnie to za sobą niezaprzeczalne korzyści. Jedną z nich jest to, że masz pewność o prawidłowym uzupełnieniu rubryk z ulgami, co zaowocuje dodatkową gotówką. Apropos dodatkowych pieniędzy, tu kryje się kolejna zaleta internetowego wypełnienia deklaracji podatkowej. Kiedy rozliczasz się internetowo, zwrot dostaniesz do nawet 45 dni. W tradycyjnym przypadku zaś możesz czekać nawet 90 dni.

Czego potrzebujesz do internetowego rozliczenia PITu? Jedyne, czego potrzebujesz to dane, które identyfikują Cię jako podatnika, tj. imię, nazwisko, data urodzenia, numer NIP oraz numer PESEL. Poza tym pozostaje jeszcze kwota przychodu z poprzedniego roku. Jeśli takiego nie było, wystarczy wpisać ,,0". Jeśli obawiasz się o podpis elektroniczny, nie masz ku temu powodów, ponieważ nie jest on potrzebny podczas wysyłania deklaracji podatkowej. Internetowe rozliczenie PITu jest możliwe również w sytuacji, w której rozliczasz się wraz z małżonkiem lub jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko.

 

Termin złożenia PIT-37

Termin złożenia deklaracji podatkowej jest bardzo ważny, ponieważ w tym przypadku bycie zapominalskim może okazać się kosztowne. Termin najczęściej sięga 30 kwietnia. Jednak w tym roku jest to 2 maja. Zapas czasu wynika z niczego innego, a z tego, że 30 kwietnia wypada w tym roku w sobotę, zatem w dzień dla urzędów wolny.