Zabiegi T3 jako element ochrony zbóż ozimych - jakie są cele tego zabiegu?

Zboża ozime należą do upraw narażonych na choroby grzybowe, które mogą całkowicie zniszczyć rośliny. Dlatego w sezonie wegetacyjnym przeprowadza się kilkukrotne zabiegi z użyciem fungicydów. Zabieg T3 zapewnia ochronę kłosów w fazie dojrzewania ziarna, co przekłada się na jakość i ilość uzyskanych plonów.

Czym jest zabieg T3 w zbożach ozimych?

Zabieg T3 to trzeci, ostatni etap ochrony zbóż przed chorobami powodowanymi przez grzyby. Przeprowadza się go przy użyciu fungicydów, które zabezpieczają kłos. Zapewnia to nie tylko ochronę przed rozwojem chorób, ale także ogranicza zanieczyszczenie ziarna mykotoksynami. Mykotoksyny to substancje produkowane przez grzyby i stanowią zagrożenie dla zdrowia. Oprócz właściwości toksycznych, wykazują one działania muta- i karcinogenne, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób.

Ostatni oprysk fungicydami jest określany mianem zabiegu „na kłos”, a jego termin przypada na koniec fazy kłoszenia lub fazę kwitnienia. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy określić próg szkodliwości. Umożliwia to ocenę ryzyka zakażenia grzybami, a także identyfikację patogenu.

Przed jakimi chorobami chroni zabieg T3?

Fungicydy stosowane w zabiegu T3 mają na celu ochronę kłosów zbóż ozimych przed następującymi chorobami:

Fuzarioza kłosów

To choroba powodowana przez grzyby z rodzaju Fusarium. Rozwija się najczęściej w warunkach wysokiej wilgotności oraz ciepłej pogody. Jej objawy to bielenie kłosów, przedwczesne żółknięcie plewek oraz obecność białego, różowego lub pomarańczowego nalotu grzybni. Źródłem choroby jest głównie zakażone lub zanieczyszczone ziarno siewne, a także resztki pożniwne, gleba oraz chwasty. Fuzarioza kłosów może powodować znaczne straty w wysokości uzyskanego plonu i obniża jego jakość. Grzyby wywołujące chorobę wytwarzają mykotoksyny, które są trujące zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Septorioza plew

Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz temperatury. Początkowo atakuje dolne części rośliny, na liściach widoczne są brązowo brunatne plamy o nieregularnym kształcie. Następnie porażeniu ulegają plewy na kłosie, prowadząc do ich nekrozy. W zainfekowanym kłosie zaburzeniu ulega wykształcanie ziarna, a ziarniaki są drobne. Septorioza może powodować straty sięgające 60% plonu.

Czerń zbóż

Objawia się zazwyczaj pod koniec okresu wegetacji, najczęściej na roślinach już osłabionych. Rozwijające się grzyby porażają żywe tkanki, co przyspiesza proces starzenia. Początkowo, na kłosach widoczny jest szaro-czarny lub zielono-czarny nalot. Zmiany te ograniczają dostęp świata ograniczając fotosyntezę. Z czasem nalot rozprzestrzenia się na całe porażone rośliny. Towarzyszy temu łamanie dokłosia. Osłabione rośliny wydają niższe plony, a zakażone ziarno stanowić może źródło infekcji.

Zabieg T3 stanowi istotny element ochrony fungicydowej zbóż. Ogranicza on rozwój chorób atakujących kłos, a także minimalizuje ryzyko skażenia ziarna mykotoksynami. Dzięki temu umożliwia uprawom budowanie zdrowych i obfitych plonów, jednocześnie eliminując z otoczenia chorobotwórcze grzyby.