Jak stalking wpływa na Twoje zdrowie psychiczneW świecie mediów społecznościowych i randek online, nie jest niczym niezwykłym znalezienie kogoś, kim można się zainteresować. Niestety, tego typu interakcje mogą często prowadzić do stalkingu. Może to przybierać różne formy, takie jak śledzenie kogoś lub obserwowanie każdego jego ruchu w mediach społecznościowych. Na szczęście, większość przypadków nie jest tak poważna jak bycie fizycznie prześladowanym lub cyber prześladowanym. Stalking to niepokojące zachowanie, które może być bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia psychicznego. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat stalkingu i jego wpływu na Twoje samopoczucie psychiczne.

Dlaczego stalking szkodzi twojemu zdrowiu psychicznemu?

Stalking może być bardzo niepokojący, zwłaszcza jeśli dzieje się to przez długi okres czasu. Może prowadzić do uczucia strachu, złości i braku zaufania. Ciągły strach i niepokój może prowadzić do całego szeregu schorzeń psychicznych, w tym: Zaburzeń związanych ze stresem: Jeśli czujesz się stale niespokojny i na krawędzi, może to prowadzić do zaburzeń związanych ze stresem. Zaburzenia związane ze stresem mogą występować w wielu formach, od uogólnionego zaburzenia lękowego (GAD) do zaburzenia stresu pourazowego (PTSD). Zaburzenia związane ze stresem mogą powodować objawy takie jak bezsenność, zmęczenie, napięcie mięśni, bóle głowy, drażliwość, trudności z koncentracją i uczucie bycia "na krawędzi". Zaburzenia związane ze stresem mogą być leczone za pomocą terapii, leków i zmiany stylu życia.

  • Ataki paniki: Atak paniki to nagłe, przytłaczające uczucie strachu lub niepokoju. Może zdarzyć się każdemu, ale jest szczególnie częsty u osób, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia lękowe lub paniczne, lub u których w rodzinie występowały zaburzenia lękowe.
  • Depresja wywołana stresem: Chociaż depresja może zdarzyć się każdemu, jest bardziej powszechna u osób doświadczających wysokiego poziomu stresu.

Jak uzyskać pomoc dla problemów zdrowia psychicznego związanych ze stalkingiem

Jeśli doświadczasz problemów ze zdrowiem psychicznym w wyniku bycia prześladowanym, ważne jest, abyś poszukał pomocy. Pierwszym krokiem jest rozmowa z profesjonalistą medycznym, takim jak terapeuta lub lekarz. Będzie on w stanie ocenić sytuację i doradzić, jakie kroki należy podjąć. Stalking jest przestępstwem, które należy zgłosić na policję. Jeśli ktoś Cię prześladuje, zaleca się prowadzenie szczegółowego rejestru jego zachowań. Ułatwi to policji podjęcie działań przeciwko stalkerowi, jeśli zdecydujesz się zgłosić tę sytuację. Jeśli jesteś prześladowany, koniecznie podejmij kroki, aby uchronić się przed krzywdą. Możesz to zrobić, powiadamiając policję oraz prowadząc szczegółowy zapis wszystkich zachowań związanych ze stalkingiem. W razie potrzeby należy również zmienić swoje codzienne nawyki, np. wybierać inne trasy do pracy lub unikać korzystania z transportu publicznego.