Promienie słoneczne - jak działają na CiebieOchrona przed promieniami UV to najlepszy sposób na uniknięcie negatywnych skutków ubocznych. Możesz to jednak zrobić bez konieczności pozostawania w domu. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że używasz filtrów przeciwsłonecznych, nosisz okulary przeciwsłoneczne i tworzysz cień w razie potrzeby. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, możesz cieszyć się słońcem bez obaw o uszkodzenie skóry.

Rodzaje promieni UV: UVA, UVB i UVC

- UVA: Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj promieniowania UV, dociera do powierzchni Ziemi niezależnie od pory roku i szerokości geograficznej. Może wnikać w skórę głębiej niż UVB, powodując zmarszczki, a także jest związany z czerniakiem. Chociaż promienie UVA są bardziej intensywne w miesiącach zimowych, promienie UVB są silniejsze w lecie.

- UVB: Ten rodzaj promieniowania UV jest główną przyczyną oparzeń słonecznych i jest 10 razy bardziej intensywny latem niż zimą. Promienie UVB są odpowiedzialne za większość zmian w skórze, które są związane ze starzeniem się.

- UVC: Jest to najkrótsza długość fali promieniowania UV i najbardziej szkodliwa. Jest to również rodzaj promieniowania UV, które jest blokowane przez ozon. Jest ono jednak pochłaniane przez chmury i nie stanowi problemu dla ludzi na ziemi.

Koszt zbyt dużej ekspozycji na słońce

- Trądzik: Jest to najczęstsza choroba skóry, a promienie UV zaostrzają jej objawy.

- Przedwczesne starzenie się: Długotrwała nadmierna ekspozycja na promienie UV przyspiesza starzenie się.

- Oparzenia słoneczne: Jest to stan zapalny skóry, który nieleczony może prowadzić do raka skóry.

- Utrata pigmentu: Prowadzi do przedwczesnych zmarszczek i plam starczych.

- Czerniak: Pod wpływem promieniowania UV, pigment w skórze ulega zniszczeniu. Kiedy jesteś starszy, melanina może zastąpić uszkodzoną skórę, ale kiedy jesteś młodszy, nie dzieje się to tak szybko.

Jak chronić się przed zagrożeniami związanymi z promieniowaniem UV

- Zrównoważone podejście: Nie musisz przestać korzystać ze słońca. Po prostu upewnij się, że regularnie otrzymujesz odpowiednią ilość ekspozycji na słońce, aby pomóc w produkcji witaminy D.

- Używaj filtrów przeciwsłonecznych: Jest to najlepszy sposób na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV.

- Zwróć uwagę na indeks UV: Jest to miara siły promieni UV pochodzących ze słońca.

- Noś okulary przeciwsłoneczne: To pomaga chronić oczy przed promieniami UV i jest szczególnie ważne dla tych, którzy mają cukrzycę.

- Noś jasne ubrania: To blokuje około 50% promieni UV przed dotarciem do skóry.

- Stwórz cień: Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby chronić się przed promieniami UV.