Dzisiejsze miejsce pracy jest pełne wyzwań. Bezpieczeństwo zatrudnienia, transformacja cyfrowa i różnorodność to tylko niektóre z nich. Trudności, z jakimi borykają się firmy, są jeszcze bardziej widoczne, jeśli chodzi o dostosowanie się do potrzeb pracowników niepełnosprawnych. Społeczeństwo poczyniło ogromne postępy w tworzeniu środowiska bardziej sprzyjającego integracji osób niepełnosprawnych. Nie oznacza to jednak, że wyzwania związane z niepełnosprawnością na współczesnym rynku pracy są nieuniknione. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, jest niepełnosprawny, możesz się zastanawiać, jaki to będzie miało wpływ na Twoje poszukiwanie pracy i jakie możliwości będą dla Ciebie dostępne. Jest wiele rzeczy, które należy rozważyć przed podjęciem kolejnego kroku w poszukiwaniu pracy:
Co to jest niepełnosprawność w miejscu pracy?
Niepełnosprawność to stan zdrowia fizycznego lub psychicznego, który wpływa na zdolność do pracy, codzienne życie lub na obie te sfery. Dotyczy to zarówno schorzeń tymczasowych, jak i trwałych, nieuleczalnych i zwyrodnieniowych. Do schorzeń, które zazwyczaj uznaje się za "niepełnosprawne", należą:
- upośledzenie wzroku lub słuchu,
- niepełnosprawność fizyczna,
- choroby psychiczne i schorzenia wymagające przyjmowania leków.
Niepełnosprawność może wynikać z różnych przyczyn, w tym z wypadku lub choroby. Na przykład, uraz doznany w wypadku samochodowym może prowadzić do niepełnosprawności w postaci złamania nogi. Przyczyną niepełnosprawności może być również choroba przewlekła, np. cukrzyca typu 2. Utrata kończyn, zapalenie stawów, rak, choroby serca, upośledzenie słuchu lub wzroku, choroby psychiczne, problemy z kręgosłupem lub kolanami to tylko niektóre z wielu potencjalnych rodzajów niepełnosprawności. Niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, istnieją kroki, które można podjąć, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy.
Obowiązki pracodawców wobec pracowników niepełnosprawnych
Pracodawca musi dostosować miejsce pracy do potrzeb pracownika poprzez znalezienie rozsądnego rozwiązania. Pracodawca nie może odmówić danej osobie pracy ze względu na istniejącą wcześniej niepełnosprawność. Wszyscy kandydaci mają prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia ich kandydatury, niezależnie od tego, czy są obecnie, czy w przeszłości byli chorzy. Kiedy pracodawca zatrudnia osobę niepełnosprawną, ma obowiązek dostosować się do jej specyficznych potrzeb. Może to być tak proste, jak danie tej osobie kilku dodatkowych minut na odpowiedź na e-maile lub bardziej elastyczna godzina przybycia do biura.
- Admin