Najlepsze wskazówki dotyczące udanego fotografowania przyrodyFotografia przyrodnicza to rosnący trend w świecie fotografii. Fotografowie specjalizujący się w fotografii przyrodniczej często spędzają czas w odległych miejscach, aby uzyskać zdjęcia z niewielką ingerencją człowieka. Szukają interesujących tematów, takich jak drzewa, zwierzęta, wodospady lub góry; i starają się znaleźć nowe kąty na te tematy. Stromy teren i gęste listowie sprawiają, że fotografia przyrodnicza stanowi wyzwanie. Nie masz zbyt wiele światła do pracy, więc potrzebujesz aparatu, który poradzi sobie z sytuacjami słabego oświetlenia. Jednak w pobliżu miast znajduje się wiele naturalnych obszarów, w których można znaleźć piękne tła dla swoich zdjęć. Nawet jeśli mieszkasz w obszarze miejskim, nadal możesz znaleźć ciekawe miejsca do fotografowania przyrody i utrwalić je na zawsze swoim aparatem. Oto 3 najlepsze wskazówki dotyczące udanego fotografowania przyrody.

Poznaj swój sprzęt

Nie można opanować fotografii, jeśli nie zna się sprzętu, którego się używa. Są tu dwa aspekty: Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, jak używać swojego aparatu. Jeśli rozumiesz, jak działa twój aparat, będziesz wiedział, jak dostosować jego ustawienia, aby uzyskać rodzaj zdjęcia, które chcesz. Po drugie powinieneś znać mocne i słabe strony swojego aparatu, aby móc zdecydować, kiedy najlepiej użyć innego aparatu lub innego obiektywu. Najlepszym sposobem na to jest przeczytanie instrukcji obsługi dołączonej do aparatu i ćwiczenie z różnymi ustawieniami. Możesz również przeczytać posty na blogu i książki o fotografii, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać swój aparat.

Nie bój się powiększać

Większość ludzi uważa, że używanie zoomu jest złym nawykiem, ale w rzeczywistości jest to przydatne w wielu sytuacjach. Kiedy jesteś na łonie natury, istnieje duża szansa, że napotkasz w swoim kadrze jakieś niepożądane elementy. Jeśli nie używasz statywu, zoom może wzbogacić Twoje zdjęcia i wyeliminować niechciane elementy, takie jak turyści czy samochody. Zoom daje również większą elastyczność w wyborze kompozycji ujęcia. Gdy używasz obiektywu szerokokątnego, łatwiej jest skomponować kadr w taki sposób, aby najważniejsze elementy znalazły się poza kadrem. Jeśli chcesz umieścić te elementy wewnątrz kadru, będziesz musiał podejść bardzo blisko obiektu lub użyć obiektywu szerokokątnego o znacznie większej ogniskowej.